Pomorski WOT uczestniczy w ćwiczeniach SAREX-24

Home » Pomorski WOT uczestniczy w ćwiczeniach SAREX-24

Od poniedziałku, 20 maja, rozpoczynają się ćwiczenia taktyczno-specjalne SAREX-24, organizowane przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Celem tych ćwiczeń jest sprawdzenie zdolności militarnych i pozamilitarnych Rzeczypospolitej Polskiej. W tegorocznych manewrach wezmą udział także Wojska Obrony Terytorialnej, w tym 7. Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej.

Udział WOT w ćwiczeniach SAREX-24

Ćwiczenia SAREX-24 potrwają od 20 do 24 maja. Oprócz Wojsk Obrony Terytorialnej, w działaniach wezmą udział także Naziemne Zespoły Poszukiwawczo-Ratownicze (NZPR) oraz zespoły medyczne specjalizujące się w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych.

  • NZPR oraz zespoły medyczne funkcjonują w każdej brygadzie obrony terytorialnej i od kilku lat stanowią istotny element systemu poszukiwania i ratownictwa lotniczego ASAR (Aeronautical Rescue Coordination Centre). NZPR są wyposażone w odpowiedni sprzęt do prowadzenia poszukiwań oraz odbywają regularne szkolenia i treningi w poszukiwaniu załóg statków powietrznych, które uległy katastrofie i wymagają udzielenia pomocy. Zespoły medyczne to wyspecjalizowani ratownicy pola walki, potrafiący udzielić niezbędnej pomocy poszkodowanym w katastrofach – informuje komunikat WOT.

Zespoły zaangażowane w ćwiczenia

W ćwiczeniach SAREX-24 udział wezmą NZPR z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zespoły medyczne będą reprezentowane przez 1 Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej oraz 5 Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej.

Cele ćwiczeń

Ćwiczenia SAREX-24 mają na celu doskonalenie umiejętności w poszukiwaniu statków powietrznych oraz udzielaniu pomocy poszkodowanym w katastrofach lotniczych. Manewry te pozwolą na współpracę w ramach systemu ASAR z innymi jego elementami, co przyczyni się do zwiększenia skuteczności działań ratowniczych i poszukiwawczych.

0 0 zagłosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Podziel się swoimi przemyśleniami, napisz komentarz.x